Monthly Archives: czerwiec 2014

Milejów – by poczuć zapach historii – 12.06.2014

12 czerwca 2014
P1000852 - KopiaMilejów, mała wioska w powiecie piotrkowskim. Pewnie niewielu o niej słyszało, ale z pewnością słyszeć powinno. To miejsce pamięci o poległych bohaterach kampanii wrześniowej. Do Milejowa łatwo trafić, gdyż znajduje się blisko drogi krajowej nr 91, około siedmiu kilometrów od Piotrkowa Trybunalskiego, jadąc w kierunku Radomska. Z oddali widoczne są dwie wieże tutejszego kościoła p.w. św. Marii Magdaleny. Zabłądzić raczej nie można. Tuż po skręcie z drogi głównej, pokonując około trzysta metrów, po prawej stronie dostrzeżemy mury cmentarza parafialnego. Obok dostojny pomnik, a za nim – kilkadziesiąt niewielkich, czarnych krzyży. To cmentarz poległych żołnierzy Armii “Łódź” i Armii “Prusy”. Bezimienne mogiły Mogiła nieznanego żołnierza. Wydarzenia, które rozegrały się pod Piotrkowem Trybunalskim, głównie w dniach 5. i 6. września 1939 roku, były jednymi z pierwszych walk, jakie żołnierze polscy stoczyli podczas kampanii wrześniowej.
P1000861 - Kopia P1000862 - Kopia
Heroiczna obrona przed hitlerowskim najeźdźcą doprowadziła do śmierci setek żołnierzy. W Milejowie oddano hołd 631 żołnierzom polskim. W pojedynczych grobach spoczywa 40 polskich żołnierzy, którzy stawiali opór hitlerowcom w dniu 6 września. Wśród nich dwóch urodzonych w Wilnie. Spośród 631 osób, zaledwie 158 udało się zidentyfikować. Pozostali zostali pochowani jako żołnierze nieznani, o czym świadczą napisy na pojedynczych mogiłach “Żołnierze W.P.-N.N.”. Cmentarz wojenny w Milejowie nie jest zwykłym miejscem pamięci poległych.
P1000863Często spotyka się pomniki, małe cmentarze, o których pamięta się raz w roku, podczas uroczystych obchodów ku czci… Przy głównej mogile pali się kilkanaście różnokolorowych zniczy. Na cmentarzu parafialnym letnie porządki, ludzie dbają o groby bliskich, przynoszą kwiaty, znicze, wspomnienia. Pamiętają także o bohaterach z września 1939 roku. Z pokolenia na pokolenie Obelisk ku czci żołnierzy polskich poległych w Milejowie.
Źródło informacji: Tomasz Mazur, Milejów – by poczuć zapach historii.
Zdjęcia: Joanna Wieczorek.
——————————————————————————————————————————————-