Strona główna » Edukacja Regionalna » Działanie militarne armii niemieckiej w Piotrkowskiem we wrześniu 1939: Milejów i Longinówka – 31.07.2015

Działanie militarne armii niemieckiej w Piotrkowskiem we wrześniu 1939: Milejów i Longinówka – 31.07.2015

DSC_0343Oddziały niemieckie dokonały totalnego zniszczenia Milejowa i Longinówki. Najdotkliwiej ucierpiał Milejowiec. Sadyzm zbrodni dokonanej w tej wsi tylko w części odtwarzają relacje i zeznania naocznych świadków. Regina Jakubiak, której zamordowano męża relacjonuje: Po wejściu do wsi żołnierze niemieccy wchodzili do każdej zagrody i jak znaleźli mężczyznę to go na miejscu zastrzelili lub zakuli bagnetami. (…) wrzucali do mieszkań granaty i podpalali zabudowania. Na 80 zabudowań zostało tylko 5 domów mieszalnych. Władysław Sima, któremu zamordowano wtedy ojca i brata podaje: po odparciu ataku polskiego hitlerowcy (…) w ramach represji za opór żołnierzy polskich spalili prawie cały Milejowiec, a dużą grupę mieszkańców wsi oraz uciekinierów z innych miejscowości wymordowano.

DSC_0345

Długa jest lista ofiar w Milejowcu. Zamordowano tam co najmniej 55 osób, w tym 30 mieszkańców tej wsi, 18 z Krzyżanowa, zaś 7 z innych miejscowości. Żołnierze Wehrmachtu nie oszczędzili życia nawet dwojgu kilkuletnim dzieciom oraz 4 osobom w wieku powyżej 70 lat.
Podobnie bestialskich czynów dopuścił się Wehrmacht w Longinówce. Pod koniec nocnej walki z batalionem 76 pp wojsko niemieckie podpaliło dom, w którym znajdowali się uwięzieni wieczorem 5 września jeńcy i ludność cywilna. Do usiłujących wydostać się z płonącego domu Niemcy otworzyli ogień z czołgu. Śmierć poniosło 9 osób. Ponadto tegoż i poprzedniego dnia Niemcy zastrzelili w dwu inny egzekucjach 5 osób. Msząc się na niewinnej ludności, spalili 1/3 zabudowań wsi.

Przygotowałam na podstawie artykułu Jana Górala, Działanie militarne armii niemieckiej w Piotrkowskiem we wrześniu 1939.

Zdjęcia: Joanna Wieczorek

Edukacja Regionalna

One Comments to “Działanie militarne armii niemieckiej w Piotrkowskiem we wrześniu 1939: Milejów i Longinówka – 31.07.2015”

  1. Witam
    Czy ma Pani dostęp do pełnego artykułu Działanie militarne armii niemieckiej w Piotrkowskiem we wrześniu 1939?
    Pozdrawiam
    Tomasz Meckier

Leave a Reply

(required)

(required)


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.