Strona główna » Edukacja Historyczna » Rok Janusza Korczaka-prelekcja OBEP IPN w Łodzi-24.09.2012

Rok Janusza Korczaka-prelekcja OBEP IPN w Łodzi-24.09.2012

25 września 2012

W związku z uchwałą Sejmu RP z 16 IX 2011 r., ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przedstawiło prelekcję dla klas szóstych Szkoły Podstawowej w Niechcicach. Prowadząca p. Magdalena Downar – Zapolska we wstępie przybliżyła uczniom postać i dziedzictwo Janusza Korczaka. Wskazała najważniejsze wątki biografii, koncepcje pedagogiczne J. Korczaka i jego losy okupacyjne wraz z krótkim omówieniem historii holokaustu. Następnie młodzież obejrzała film pt. ,,Korczak” w reżyserii Andrzeja Wajdy według scenariusza Agnieszki Holland.

Po projekcji filmu uczniowie podjęli dyskusję. Zgodnie podkreślili, że film był godny obejrzenia ze względu na swoje przesłanie i świetną grę aktorską głównego bohatera – Wojciecha Pszoniaka. Wartym podkreślenia jest fakt, że aktor potrafił świetnie ukazać, jakie uczucia kierowały  kochającym dzieci doktorem i właścicielem sierocińca. Gra Wojciecha Pszoniaka sprawiła, że  młodzież odniosła również wrażenie, że to sam „Stary Doktor” pojawił się na ekranie. W dyskusji nie zabrakło również jakże ważnego głosu, że Janusz Korczak to postać ponadczasowa, niezłomna i trwająca przy dzieciach do samego końca. Wreszcie pojawiły się głosy, że film zmusił do myślenia nad ludzką naturą i egzystencją człowieka.

Joanna Wieczorek – nauczycielka historii

Katarzyna Leśniewska – nauczycielka języka polskiego

Edukacja Historyczna , , , , ,

11 komentarzy to “Rok Janusza Korczaka-prelekcja OBEP IPN w Łodzi-24.09.2012”

 1. Moim zdaniem ten film był bardzo ciekawy i wzruszający. Janusz Korczak był utalentowanym pisarzem i lekarzem. Bardzo lubił dzieci. Oceniam ten film na 6

 2. Kacper Kołaciński

  Piękna i wzruszająca opowieść o Januszu Korczaku zrobiła na mnie duże wrażenie. Pomyślałem, jak bardzo powinniśmy być szczęśliwi, że żyjemy w czasach pokoju. Nie wyobrażam sobie, co musiały czuć dzieci idące na śmierć. Janusz Korczak poszedł razem z nimi. To wielki bohater.

 3. Według mnie ten film był bardzo ciekawy i interesujący.Janusz
  Korczak pokazał mi że warto być miłym i uprzejmym.

 4. Ten film był bardzo wzruszający.Uważam że Janusz Korczak To osoba bardzo mądra i dobra , oceniam ten film na 6+..:)

 5. Weronika Kabzńska

  Ten film był bardzo ciekawy i wzruszający. Pokazał nam jak źle traktowano dzieci , ale Janusz Korczak chciał to zmienić.
  Poświęcił całe swoje życie dla dzieci polskich i żydowskich. Chciał pokazać nam że dzieci też mogą podejmować decyzje.
  Ostatnia scena filmu była wzruszająca i piękne było to że dzieci niosły flagę żydowską uniesioną wysoko w niebo i nie wstydziły się że są żydami. Korczak był bardzo odważnym człowiekiem nie bał się o siebie tylko „O swoje ” dzieci po prostu był wspaniałym człowiekiem.:)
  Ps. Pani która nam opowiadała o Januszu Korczaku była bardzo miła i uprzejma.Ciesze się że mogłam obejrzeć ten film:)

 6. Film był fascynujący, ciekawy i wzruszający. Podobało mi sie zachowanie Janusza Korczaka do dzieci.
  Zrozumiałam jak waże dla Korczaka były dzieci,traktował je odpowiednio. Podziwiam go za to że poszedł z nim do kabin gazowych , chociaż mógł zostać i ustrzec sie od śmierci. Ogólnie film mi sie bardzo podobał i podziwam wszystkich tych którzy byli w sierocincu.:)

 7. Wiktoria Radziszeswka

  Bardzo żałuję że mnie nie było. 🙁

 8. Wiktoria Jarzębska

  Film był bardzo ciekawy i wzruszący. Opowiadał o bolesnej przeszłości jaka miała miejsce w czasie wojny. Głównym bohaterem był Janusz Korczak, który zachowywał się godnie wobec dzieci.
  Koniec filmu był „przenośnią” a nie faktem
  autentycznym, film skończył się tak jak sobie wymarzył Korczak.
  Prelekcja była bardzo interesująca 🙂
  Pani, która prowadziła lekcje opowiadała nam o Januszu Korczaku i Gettach w taki sposób że miło było słuchać :).

  Ps. Bardzo mi miło że mogłam obejrzeć taki film.

 9. dominik widawski

  Bardzo podobał mi się obejrzany w szkole film historyczny . Janusz Korczak był utalentowanym pisarzem i lekarzem . Był dobrym człowiekiem , który bardzo kochał dzieci . Poszedł z nimi na pewną śmierć do obozu zagłady . Ten film był poruszający . Ze smutkiem myślałem o losie dzieci i Korczaka .

 10. Radosław Szwalski

  Ogulnie ten film pokazał mi jak się zahowywać. Janusz Korczak dla żydowskich i polski dzieci zrobił by wszystko. Na mnie ten film wywarł duże wrarzenie.

 11. Ten film pokazał jaki naprawdę był Janusz Korczak.Dla dzieci zrobił by wszystko.Jestem bardzo zadowolona że mogłam obejrzeć ten film.

Leave a Reply

(required)

(required)